«ДИАУЛЬТРАДЕРМ» — ВАША ШКІРА БЕЗ ПРОБЛЕМ
Войчік Е. А., Галєєв В. В.
Центральна клінічна лікарня № 1 ВАТ «РЖД»
У більшості хворих на цукровий діабет 1 та 2 типу поступово з'являються однакові шкірні зміни на нижніх кінцівках, особливо на стопах. Ці зміни включають в себе сухість шкіри, наявність ділянок підвищеної омозолелості — гіперкератозів, які проявляються у вигляді грубих, цупких мозолів, ділянок ущільненої шкіри — і все це як наслідок нейропатії. На цьому тлі часто виникають тріщини, які можуть бути безболісними, але в той же час глибокими і кровоточать. Ці тріщини є «воротами» для попадання інфекції і розвитку гнійних запалень на стопі. Ознаками далеко зайшов ураження шкіри на стопі є виразкові дефекти, які можуть бути будь-якої глибини і локалізації і є прямою загрозою ампутації. Таким чином, сухість шкіри, тріщини є предъязвенными змінами і вимагають своєчасного виявлення та усунення. Як ми бачимо, навіть такі, здавалося б, незначні зміни можуть призводити до серйозної проблеми — виразкового ураження нижніх кінцівок (синдрому «діабетичної стопи»), які, в свою чергу, призводять до більш серйозних змін — остеомієліту, гангрені і як наслідку — ампутації. Утворюється порочне коло, в якому початком драматичної ситуації стають, на перший погляд, такі дрібниці, як сухість шкіри, тріщини. \r\n
Від появи тріщини, садна або порізу на стопі до виникнення виразки і гангрени проходить час. Виразка на стопі не виникає на порожньому місці, як «грім серед ясного неба», а формується з часом. І цей період у кожного хворого індивідуальна: комусь достатньо декількох днів або тижнів, у іншого хворого така ж проблема може існувати місяцями або навіть роками, але при відсутності належної уваги і адекватного рішення цієї проблеми у обох груп пацієнтів фіналом буде «діабетична стопа». Основними засобами профілактики ураження нижніх кінцівок є хороша компенсація цукрового діабету, щоденний огляд стоп, який хворий повинен здійснювати самостійно або з чиєюсь допомогою (наприклад, родичів), і підтримання хорошого стану шкіри. Крім щоденного огляду стоп, який повинен включати в себе огляд стоп підошовної, тильній поверхні та міжпальцевих проміжків, необхідно проводити ряд гігієнічних заходів. Це ванночки для ніг або просте миття ніг під проточною водою і обробка ділянок омозолелості (гіперкератозів) пемзою або спеціальної косметичної пилочкою для обробки шкіри на стопах. Проводячи самостійно або за допомогою родичів цю процедуру, ви значно знижуєте ризик утворення виразки під ділянкою омозолелості, тобто приберете основну загрозу ураження стоп. Слід звернути увагу, що температура води повинна бути не більше 370С. Так само не прагніть відразу видалити весь гіперкератоз: краще менше, але краще. Після цієї процедури обов'язковою компонентом догляду за стопами є нанесення крему на стопу, особливо на ті ділянки, які піддалися обробці. При нанесенні крему відбувається зволоження шкіри, яка у хворих на цукровий діабет має схильність до сухості. На пом'якшеної шкірі існує менший ризик утворення тріщин, сповільнюється утворення гіперкератозу (омозолелості). Якщо ванночки для ніг можна робити 3-4 рази в тиждень, то змащувати шкіру стоп кремом необхідно кожен день.
В нашій клініці з 1998 року широко застосовувався крем «Визадерм» у хворих 1 та 2 типів цукрового діабету. Даний крем, розроблений вітчизняними фахівцями, має оригінальний склад, т. к. в нього входить спеціальний фермент супероксиддисмутаза — антиоксидант, що володіє омолоджуючим ефектом. Він значно покращує функцію всіх шарів шкіри, має протизапальну, ранозагоювальну дію при дрібних порізах, потертості. Крем добре і швидко вбирається, не залишаючи на шкірі жирової плівки і слідів на білизні. Хворі застосовували крем 1 раз на день вранці або ввечері (кожен хворий самостійно вибирав час застосування). У ряді випадків було рекомендовано використовувати крем 2 рази в день тим пацієнтам, які мали масові ділянки омозолелості і дуже суху шкіру. Цей крем з успіхом був застосований для профілактики виразки ліпоїдного некробіозу, що виникає на шкірі гомілки і заподіює великі естетичні та медичні проблеми, особливо для молодих хворих на цукровий діабет 1 типу. Щомісяця ми спостерігали застосування цього крему у 40 хворих. Крім того, за кілька років їм скористалися десятки сотень хворих. Яких-небудь побічних ефектів або алергічних реакцій за час застосування цього крему не було зафіксовано.
Застосування крему «Визадерм» дозволило попередити негативні наслідки ураження стоп при цукровому діабеті приблизно 75-80% хворих. Проте випуск і використання крему «Визадерм» було можливо тільки до 2003 року у зв'язку з припиненням виробництва.
В кінці 2004 року розробники вдосконалили технологію виробництва крему, змінили назву, форму випуску і текстуру, додали ароматизатори. І тепер ми з радістю повідомляємо, що крем під назвою «Диаультрадерм» може продовжити своє застосування у пацієнтів з цукровим діабетом не тільки і не стільки для лікування, скільки для профілактики грізного ускладнення — «діабетична стопа». Застосовувати крем слід 1-4 рази на день. Крем призначений для обробки шкіри кистей і обличчя: його омолоджуючий ефект допоможе зберегти вашій шкірі свіжість і красу.