Ноги треба берегти. Особливо, якщо у вас діабет.
Ноги треба берегти. Особливо, якщо у вас діабет.
Цукровий діабет страждають мільйони людей. Вважається, що кожні 10-15 років кількість хворих цим важким захворюванням подвоюється. При відсутності належної уваги до свого здоров'я хвороба призводить до розвитку ускладнень, інвалідності і навіть смерті. Найбільш небезпечним ускладненням є діабетична стопа. З-за нього, за сучасними даними, в світі кожну годину робиться 18 ампутацій ніг.
Відомо, що шкіра стоп при цукровому діабеті зазнає значних змін внаслідок порушення функції потових і сальних залоз.
Вона стає більш сухою, лущиться, сильніше схильна до впливу бактерій і грибків, легко травмується.
Багато пацієнтів з цукровим діабетом мають плоскостопість, характерну деформацію пальців ніг. При ходьбі, тривалому стоянні, носінні незручного взуття на стопах з'являються мозолі, натоптиші, які можуть привести до утворення тріщин. А це - вхідні ворота для інфекції.
При діабетичній стопі на ногах утворюються трофічні виразки, які можуть призвести до гангрени та ампутації кінцівки. Тому дуже важливий ретельний щоденний догляд за стопами, який включає огляд, вилучення з допомогою пемзи після теплої ножної ванни натоптишів і мозолів, змазування шкіри зволожуючим і регенерує кремом (наприклад ДиабетГен Форте), обробку нігтів пилочкою.
При догляді за стопами хворому діабетом не можна використовувати колючі і ріжучі предмети, металеві терки. Йому також бажано не ходити босоніж, навіть вдома, щоб випадково не пошкодити стопу.
Особливе значення для хворих на діабет має правильно підібране взуття. Вона повинна бути зручною, з натуральних матеріалів, досить просторою і глибокою, без грубих внутрішніх швів, бажано з застібкою на липучці. Шкідлива плоска підошва (каблук повинен бути широким і стійким, висотою 3-4 см). Не рекомендуються босоніжки і сандалі з відкритою шкарпетковій і п'ятковій частиною.
Купувати нове взуття потрібно у другій половині дня, щоб не помилитися у розмірі, так як до вечора стопа кілька розпластується і набрякає, і туфлі, які ви придбали вранці, до вечора можуть виявитися тісними.
При обробці ушкоджень стоп не можна використовувати йод, спиртові розчини, марганцівку, зеленку, мозольного рідини і пластирі. Вони дуже агресивно діють на шкіру, сушать її, викликають додаткове пошкодження, що значно уповільнює загоєння ранок.
При будь-якому порушенні шкірного покриву стоп потрібно використовувати м'які антимікробні розчини, такі як хлоргексидин або мірамістин (вони продаються в аптеці в готовому вигляді і повинні бути в домашній аптечці діабетика), а так само добре себе зарекомендував крем ДиабетГен Форте.
Не варто намагатися лікувати ушкодження стоп самостійно, у тому числі і так званими народними засобами. Потрібно якомога швидше звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.
Також у хворих цукровим діабетом часто уражаються нервові закінчення, що призводить до порушення різних видів чутливості - больової, вібраційної, тактильної, температурної. Через це дрібні пошкодження шкіри стоп, тріщини можуть довго залишатися непоміченими. Крім того, більшість пацієнтів з діабетом - це літні люди, у яких знижений зір, їм важко нагинатися.
У хворих на діабет часто мерзнуть ноги, і щоб зігріти їх, потрібно користуватися вовняними шкарпетками. Ні в якому разі не можна прикладати електричну грілку, приймати гарячі ножні ванни, зігрівати ноги біля печей і камінів. Пацієнти даного профілю з-за згаданих порушень чутливості легко можуть отримати опік.
Нельзя забывать, что при сахарном диабете необходим тщательный контроль за уровнем сахара крови. Делать это надо так часто, насколько это возможно. К сожалению, большинство больных делают анализы 1 раз в 2-3 месяца, чего совершенно недостаточно. Многие не знают, что проверять сахар крови нужно не только натощак, но и после еды. Именно тот сахар, который повышается после приема пищи и длительно не спадает, повреждает сосуды и нервные окончания у больного человека.
Хворі на цукровий діабет повинні 1-2 рази на рік перевіряти стан (прохідність) артерій нижніх кінцівок методом УЗДГ (ультразвукова доплерографія) і перевіряти чутливість стоп для своєчасного виявлення ураження нервових закінчень.
Також обов'язково щорічне дослідження судин очного дна. Воно допомагає попередити або своєчасно виявляє інше грізне ускладнення діабету - діабетичну ретинопатію (ураження дрібних судин очей, яке може привести до сліпоти). Це дослідження дозволяє лікарю грамотно підібрати судинні препарати і при ураженні артерій ніг.